Kaikkia puutarhatöitäni ja sitä ajankohtaa milloin puutarhatyöni teen, säätelee jaksamiseni ja se milloin on aikaa. Inspiraatio kun iskee, niin siinä ei katsella oikeaa kuun asentoa, kalenteria tai muutakaan yleistä suositusta. Silloin tehdään kun jaksetaan ja on aikaa.
Sunnuntaina sellainen hetki koitti daalioiden kanssa. Kaivoin ne esiin pahvilaatikoistaan lastenlasten huoneen sänkyjen alta. Ai miksi ne siellä olivat? Siksi koska huone pidetään viileänä paitsi silloin kun siellä nukkuvat lapsenlapset kun ovat kylässä. Juurakot talvehtivat hyvin tai niin ainakin odotin. Edellinen talvetus meni vanhempien valtakunnan lattialla.
Viisi juurakko talvetin ja kaikki ovat kunnossa. Voisi sanoa jopa erinomaisessa kunnossa. Ei yhtään homehtunutta ja rupistunutta juurta. Sakset tuossa ovat antamassa osviittaa juurakoiden koosta. Talvetin ne avonaisissa pahvilaatikoissa sanomalehtiin käärittyinä. Hyvin toimi.
Sitten ronskisti oksasahalla juurakot useampaan osaan. Mitään tietoa minulla ei ole kuinka isoja tai pieniä pitää juurakoiden olla, teen sen mukaan mikä tuntuu hyvältä. Sen tiedän, että kasvupistettä pitäisi jäädä jokaiseen jaettuun palaseen.
Seuraavaksi navetasta sopivan kokoisia muovipurkkeja ja taimet niihin. Mullan laatu näkyy kuvassa. Laitoin myös irronneet juurien palat pariin ruukkuun, katsotaan kasvaako niistä mitään. Kaikkiin muihin paloihin jäi selvästi kasvupistettä joten taimia pitäisi olla kesällä paljon.
Seuraavaksi siirto saliin joka toimii taimihuoneena. En yhtään muista viime vuodesta kauanko kestää, että ensimmäiset alut näkyvät. Parin viikon päästä toivottavasti näkyy kasvua.
Kasvatin daaliat yhdessä lavakauluksessa. Tämä on jokin perinteinen, nimetön lajike jonka sain parisen vuotta sitten. Väri ei ehkä se lemppari, mutta sopii daalialle.
Tässä vielä lähikuvaa daaliasta. Perinnelajike kun on, niin yritän omalta osaltani pitää tätä hengissä. Tänä vuonna taimia riittänee pariinkin lavakaulukseen, tai vaikka betonirenkaaseen joka tuli kasvimaalle viime kesänä.