Kaupallinen yhteistyö Dayton Oy:n kanssa
Sain maaliskuussa käyttööni sisäkäyttöön tarkoitetun kotikompostorin. Pienellä epävarmuudella otin kompostorin käyttööni, miten muka voisikaan toimia niin nopeasti kun valmistajalta luvataan. Voin rehellisesti kertoa, etten pettynyt. Ihmevekotin toimii ja kompostoi keittiöjätteen melkoisella vauhdilla. Apuna tosin tarvitaan sähköä ja näin pörssisähköläisenä sekin mietitytti. No vastapainoksi ei tarvitse enää ostaa kuiviketta, koska pihan perällä oleva kompostori on nyt lähes käyttämättä. Sähkölaskussa en ole huomannut mitään piikkiä.
Laitteen mukana tulee käynnistysseos joka ladataan veden kanssa säiliöön.
Mukana tulee myös aktiivihiilisuodatin joka oli helppo asentaa eikä jäänyt epäilystä mitkä teipit piti poistaa ja mitkä jättää. Aktiivihiilisuodattimelle luvataan vuoden kestävyys, sitten se täytyy vaihtaa uuteen.
Kompostorin tausta pitää olla ilmanvaihdon kannalta noin 10 cm irti seinästä. Meillä sopiva paikka löytyi kahden kaapin välistä. Itse koin käyttöä helpottavaksi ja ergonomiseksi sijoittaa kompostorin jakkaran päälle. Kansiluukkuun saa automaattitoiminnon joka aukaisee luukun kun laitetta lähestyy. Minä otin sen pois käytöstä, koska kansi avautui joka kerta kun joku lähestyi mikroa. Nyt kansi aukeaa nappia painamalla ja sulkeutuu itsestään muutaman sekunnin päästä. Näin se on myös kissaturvallinen.
Laitteessa on selkeät merkinnät täyttöasteesta. Lisäksi keskellä palaa valo laitteen ollessa päällä, joka osoittaa normaalia täyttöastetta. Kuvassa näkyy propelli joka pyörittää massaa kun laite on käynnissä ja kansi kiinni. Pyöriminen lakkaa heti kun kansi aukeaa tai se avataan.
Eikä siinä vielä kaikki. Muovipussi johon kompostori oli pakattuna pahvilaatikossaan oli Oivan mielestä parasta, siis sen laatikon lisäksi.
Sitten olen vain lisäillyt keittiöjätettä kompostoriin. Kovin paljoa en ole pilkkonut pienemmäksi vaikka valmistaja niin suosittelee. Testasin myös kokonaiset banaaninkuoret, sinne häviää vuorokaudessa. Laite silppuaa myös munankuoret ihan pieneksi. Kuvassa massassa näkyvät valkoiset pisteet ovat munan kuoria.
Tällä viikolla koitti ensimmäinen tyhjennys, massan määrä oli maksimiviivan kohdalla. Kuvasta näkyy miltä massa näyttää. Se ei käytännössä tuoksu miltään, ehkä vähän hiivamaiselta. Tuoksu ei tule laitteen ulkopuolelle. Jos epämäärisiä tuoksuja ilmenee, laitteessa on myös kuivatustoiminto ja tuoksujen poistoon oma toiminto. Niitä ei ole tarvinnut toistaiseksi käyttää. Massa on meillä pikemmiten liian kuivaa ja olen lisännyt välissä sekaan ihan vain vettä.
Mukana tulee oma tyhjennyslapio jolla lapoin massan erilliseen ämpäriin. Kompostoriin ei saa lisätä uutta tavaraa 48 tuntiin ennen sen tyhjentämistä. Silloin käytimme taas pihakompostoria. Tyhjennyksen jälkeen käytön voi aloittaa heti.
Lopuksi sekoitin säkissä ohjeen mukaan 1 osa kompostorin massaa ja 4 osaa multaa. Käytin lehtikompostorin multaa, sillä ajattelin sen olevan sopivaa kun kerran sitä oli saatavilla. Sekoitus saa olla säkissä muutaman viikon ja sitten käytän sen lannoitteena kasvihuoneessa.
Jatkossa mietin, että kesäaikaan massan voisi haudata suoraan maahan ja unohtaa jälkikompostoinnin. Talvella sen voi vain laittaa säkkiin ja viedä varastoon odottamaan myöhempää käyttöä.
Tämän kokeilun jälkeen kompostori jää meille edelleen käyttöön. Se pitää pientä hurinaa tai huminaa eikä ääni ole häiritsevä. Kun pientä narinaa alkaa kuulumaan, on massa liian kuivaa ja lisään siihen vettä. Narina poistuu sillä. Muu perhe on oppinut laitteen käytön helposti ja säästää meiltä kaikilta vaivan kävellä vähintään kerran päivässä kompostorille pihan perälle. Eikä tämä jäädy talvella tai käy huonosti kesän helteillä.
Vaikuttaa näppärältä ja helppokäyttöiseltä.
VastaaPoistaSitä se on. Yllätyin miten helppo on käyttää.
PoistaLuin muutama päivä sitten tuosta ja ajattelin että ihan kätevältä vaikuttaa. Kivaa kuulla testauksesta ja jos muistat/ jaksat niin vaikka joskus myöhemmin uudestaan että sujuuko koko ajan noin hyvin. Mielenkiintoinen uutuus.
VastaaPoistaTarkoitus on kirjoittaa tästä lisää kunhan kokemusta kertyy enemmän. Nyt käyttöä on takana kuukausi.
PoistaKiva kuulla kokemuksia laitteen toiminnasta. Sain myös ehdotuksen ottaa tuo kompostori kokeiluun. En ottanut, koska meillä ei ole sille sopivaa paikkaa riittävän lähellä keittiötä. Hiukan vierastin myös sähkökäyttöisyyttä. Kenties sait laitteesta hyvän tarjouksen? Kaupassa laitteen hinta on noin 600-700 €.
VastaaPoistaHyvä, että tulee uusia käyttökelpoisia kompostointivaihtoehtoja. Esimerkiksi pienille talouksille 200-litraiset lämpökompostorit saattavat olla liian suuria.
Hinta taitaa vastata laadukasta lämpökompostoria. Pieniin talouksiin tämä on hyvä vaikka vuorokaudessa maksimiraja täytölle on 1 kg. Se on jo aika paljon, meillä ylittyi vain sinä päivänä kun keitin mehua. Silloin vein marjamäskin suoraan pihakompostoriin. Minä mietin myös paikkaa eteisessä, mutta onhan se kätevämpää kun paikka on keittiössä.
PoistaOnpa mielenkiintoista kuulla kokemuksiasi tästä laitteesta. Innokkaana kompostoijana tämä kiinnostaa kovasti, mutta on kyllä aika suolainen tuo hinta!
VastaaPoistaHinta on kova, mutta tämä voisi olla hyvä vaihtoehto siinä kohtaa kun pitää ostaa uutta lämpökompostoria.
PoistaVaikuttaa hyvin toimivalta laitteelta.
VastaaPoistaToimii hyvin tämän kuukauden kokemuksen perusteella.
PoistaOlipa mielenkiintoinen esittely ja tuollaista keittiökompostoria kaipaa ainakin talvella, kun on liukasta tai kova pakkanen. Aika hintava kuitenkin.
VastaaPoistaTotta, tämän kanssa ei tarvitse liukastella pihalla tai lähteä pilkkopimeässä viemään astiaa keittiöstä pihalle. Hinta on aika kova, mutta verrattavissa lämpökompostoriin jota ei tämän kanssa tarvitse. Meidän alueella lämpökompostori on pakollinen, muu ei kelpaa jos haluaa pihalla kompostoida.
PoistaTämä oli kiinnostava esittely, en ole tästä ennen kuullut.
VastaaPoistaEn ollut minäkään ennen kun sain kompostorin käyttööni. Kuukauden perusteella on toimiva.
PoistaVaikuttaa näppärältä.
VastaaPoistaOn kyllä näppärä laite.
PoistaJossain näinkin tuollaisen laitteen. Olisihan se näppärää varsinkin talviaikaan, että voisi kipata biojätteet jatkokäsittelyyn suoraan keittiössä. Itseäni jäi mietityttämään, miten se hoitaa biojätteen käsittelyn, tuleeko käynnistysseoksessa joku mikrobicocktail vai miten laite hajottaa massan? Kuumeneeko biojäte riittävästi taudinaiheuttajien, hedelmänkuorien tuholaismyrkkyjen sun muiden ei-toivottujen mömmöjen tuhoamiseksi vai hoituuko se osuus sitten siinä jälkikompostoitumisvaiheessa?
VastaaPoistaPatentoitu mikro-organismi tulee laitteen mukana, se on siinä alkuseoksessa joka laitetaan säiliöön. Lisäksi kompostori pitää massan sopivan lämpöisenä eli kuumentaa sitä hajoamisprosessin nopeuttamiseksi. Minä luottaisin siihen, että tuhoaa haitalliset aineet.
PoistaIhan uusi mielenkiintoinen laite. Olisi kyllä kätevä varsinkin talvea ajatellen.
VastaaPoistaHelpottaa huomattavasti talvikompostointia.
PoistaMeillä tulee todella vähän tätä ainetta mutta kyllä välillä keittoa tehdessä harmittaa kun joutuu viemään hyvää kompostoitavaa yleiseen astiaan täällä kotona .
VastaaPoistaMökillä on sitten eri juttu siellä on omat laitteet .