Olen pitkään miettinyt miten estää kotiloiden kulkua kasvimaalla. Eivät ne siellä ole paha ongelma, mutta yksikin kotilo salaatinlehdessä on yököttävää. Sama koskee etanoita. Kupari kuulemma estää kotiloiden ja etanoiden kulkua, sähköä johtavana nilviäiset eivät halua koskea kupariin.
Niinpä ostin edullista kupariteippiä saksalaisesta kaupasta keväällä ja lisäksi kuparisotkua joka on eräänlaista kudottua kupariverkkoa. Jälkikäteen harmittelin etten ostanut verkkoa enempää, sitä olisi voinut laittaa vaikka jokaisen herkän kasvin kuten kärhön juurelle.
Verkon laitoin toisen betonirenkaan ympärille. Se ei ihan riittänyt koko renkaaseen, mutta jatkoin teipillä noin kymmenen sentin pätkän. Renkaassa kasvaa ruohosipulia ja ohotanlaukkaa. Juurella on käärmeenlaukkaa.
Kupariteippiä laitoin lavakaulusten ympärille. Ihan en ole varma toimiiko, en testannut elävällä etanalla.
Kasvihuoneen oven alle tuli myös kupariteippiä. Ovi ei tule täysin kiinni laattoihin joten se riski on, että joku nilviäinen hiipii oven alitse yön pimeinä ja kosteina tunteina. Nostin teipin sivuilta koko harkon korkeudelle. Taklataan kaikki mahdolliset tunkeilijat myös silloin kun ovi on auki.
Teippiä riitti juuri sopivasti toisen betonirenkaan ympärille. Siinä kasvaa tänä vuonna daaliat, ne jos mitkä ovat nilviäisten herkkua. Toivottavasti teippi estää kutsumattomien vieraiden invaasiot. Taustalla näkyy kaaliteltta jonka suojassa kaalit saavat kasvaa rauhassa kaaliperhosilta ja etanoilta.
Kuvan alareunan musta muovi saa lähteä kunhan lomani alkaa, siihen tulee koko kasvimaan pituudelta uusi istutusalue. Kasvimaan reuna pysyy siistinä, saan lisää kantattavaa mutta samalla nurmikon leikkaajan elämä helpottuu.
Onpa mielenkiintoista kuulla kokemuksiasi tästä!
VastaaPoistaToistaiseksi on toiminut eikä ole ollut kotiloita tai etania laatikoissa.
PoistaToivottavasti toimenpiteet tepsivät. Täällä en ole koskaan nähnyt näin paljon kotiloita kuin tänä sateisena alkukesänä. Vielä en ole itse ryhtynyt toimenpiteisiin, luotan siihen, että jossain vaiheessa tulee kumminkin taas liian kuivaa. Mutta enpä tiedä. Kukkapenkkini ovat niin reheviä, että kotiloilla ja etanoilla lienee kissanpäivät.
VastaaPoistaMeilläkin on kotiloita paljon tänä keväänä mutta niin on myös satanut paljon, tänään arvioisin sadepäiväksi yli 30 mm, se on sama määrä kuin pari päivää sitten yhdessä päivässä. Satanut on ehkä kolme kertaa enemmän kuin viime vuonna tähän aikaan. Kävin naapurin pellolla nyhtämässä lupiineja sillä en halia niiden leviävän meille. Siellä se vasta olikin kotiloarmeija, meinasi itku päästä kun näin. Ainut lohtu on se, että ehkä pysyvät siellä pellollaan.
PoistaToivottavasti kokeilusi tuottaa tulosta.
VastaaPoistaOstin pari vuotta sitten Biltemasta kupariteippiä. En huomannut sillä olevan erityistä vaikutusta. Eräässä keskustelussa muilla oli samanlaiset kokemukset.
Tänä kesänä olosuhteet suosivat kotiloita. Lymypaikkoja on pilvin pimein ja kotilot tosi isoja. Jotkut kasvit ovat jo nyt "pitsilehtisiä", vaikka kesä on vasta alussa. Kerään minkä ehdin ja jaksan. Lähinnä silloin, kun muutenkin teen jotain puutarhassa. Keräyskierroksia sateen jälkeen en ole nyt tehdyn.
Hyvää juhannusta sinulle!
Kupariteipeissä on kai eroja, tämä vaikutti aidolle kuparilel iekä vain sen väriselle muoville. Ainakin tuo verkko on aitoa kuparia. On oikea kotiloiden kesä, ei niile oikein voi mitään, kaikkia ei ehdi kaivaa esiin ja tuhota.
PoistaOnpa mielenkiintoista kuulla miten tuo vaikuttaa kotiloihin...varsinkin tuo verkko.Aikani keräsin kotiloita ja kerään niitä nykyäänkin mutta kun niitä oli kanisteri kaupalla poimittavana niin otin rautaa sisältävät rakeet käyttöön. Ei niitä pois saa mutta vähän vähenevät. Raaka konsti mutta inhottavaa kävellä nurmikolla kun rutina kuuluu. Kuivuus ja routa ilman lunta niitä vähän vähentävät mutta tämä kevät on oikein kotilojuhlaa kun säännöllisesti on tullut vettä.
VastaaPoistaHyvää kesää,sinulla on kyllä upea puutarha.
Rakeet ovat meilläkin käytössä, etenkin aikaisin keväällä kun kotilot heräävät. Muuten kerään ja tallon hyvällä omallatunnolla. Näin märkä on ollut kotiloiden juhlaa. Kiitos samoin, hyvää kesää.
PoistaToivottavasti kupariteippi ja verkko toimivat. Kannattaa varmaan tuosta betonirenkaan ympäriltä kerätä muut kasvit pois, etteivät nilviäiset kiipeile niitä pitkin kupariesteiden ohi. Raportoihan sitten myöhemmin kokemuksistasi. Kasvimaan lavakauluksiin ainakin voisi vetää teippaukset, jos tuo tosiaan toimii.
VastaaPoistaHyvää juhannusta!
Raparperit pitää ottaa pois, en ole ehtinyt kerätä niitä yhtään. Yhden piirakan olen sentään tehnyt. Toistaisekis ei ole näkynyt kotiloita tai etania laatikoissa.
PoistaTuo oli uutta tietoa minulle, jään seuraamaan. Hyvää juhannusta!🔥🌞
VastaaPoistaRaportoidaan, joku päivä teen testin elävällä kotilolla ylittääkö teippiä. Verkko toimii, se on ihan aitoa kuparia.
PoistaToivottavasti toimii. Mulla ei onneksi oo nuata surkimuksia.......viälä. Kuivaa on ollu muutenki. Tuntuu, että lähes kaikki sateet on tullu sinne etelähän. Ny tosin on sarepäivä tääläki. Hyvää juhannuksen jatkua!
VastaaPoistaToivottavasti toimii, sitä en tiedä miten teippi kestää talven yli, verkon voi ottaa pois ja käyttää uudestaan. Me olemme tainneet saada koko Suomen sateet, viikon sisään kaksi yli 30 mm päivää plus muut sadepäivät päälle. Maa on märempi kuin keväällä.
PoistaKotilot ovat melkoinen riesa ja täällä mökillä ne osaavat uidakin, kun ovat kaisloissakin! Meillä on ensimmäinen kotilokesä, kerätty on ja tuo testisi kiinnostaa! Ihan hiljan kuulin, että on epäinhimillistä laittaa kotilo etikkapurkkiin, kun ei kuole heti, huh, eipä tullut mieleenikään, taidan olla raakalainen! Nyt on varsinainen kotilokesä!
VastaaPoistaEi vitsi ja minä kun olen ajatellut niiden hukkuvan tähän sateeseen. Mutta että ovat kaisloissakin! Toivottavasti kalat syövät niitä ja vesilinnut. Minulla on nestemäisen pesuaineen pulloja joita en huuhtele kun tyhjenevät. Laitan sinne vettä ja kyllä kotilot kuolevat pesuaineveteen heti.
PoistaPäätin käydä katsomassa muiden bloggaajien kuvat ja sanomassa heippa ja hyvää juhannuksen jatkoa!
VastaaPoistaKiitos, kiva kun kävit <3
PoistaMinä olen löytänyt muutaman kotilon...onneksi ei paljon.
VastaaPoistaToivottavasti nämä sinun konstit auttaa .
Toivon minäkin auttavan.
Poista